Ехінацея пурпурова (Echinácea purpúrea) або рудбекія пурпурова —багаторічна рослина з родини Айстрові, або Складноцвіті (Asteraceae).Батьківщина — східні райони Північної Америки. В Україні можна зустрітина сонячних ділянках родючих добре дренованих ділянках грунту.
З грецької назва трави ехінацеї означає «Їжакова» або «колючий, як їжак». Ехінацея або рудбекія росте не тільки в природі, розводять її і в садівництві. Народ ехінацею називає «чистильник крові».

Ехінацея пурпурова

Ехінацея пурпурова - Echinacea purpurea


  • Опис:

    Ехінацея пурпурова - багаторічна трав'яниста рослина, що досягає висоти в 100 см. Має прямостоячі стебла, коротке багатоголове кореневище. Листя в нижній частині сформоване розеткою, має шорсткість на поверхні. Верхні листки загострені, опушені. Багаторічна трав’яниста квітка ехінацея входить у величезне сімейство Айстрові або Складноцвіті. Рід ехінацеї складається з 9 видів. Корінь рослини відносно короткий, що складається з безлічі тонких коренів. Стебло у ехінацеї прямостояче, розгалужене, шорстке на дотик, виростає до 1,5 метрів у висоту. 
    Язичкові квіти червоні, пурпурні, білі, рожеві розкриваються по краю, а середина з трубчастих квіток, як правило, темно червоних або коричневих. Іноді цю траву називають «ехінацея пурпурова».
    У плодоносінні беруть участь трубчасті квітки. Плід формується як чотиригранна сім’янка. Невибагливість трави дозволяє виростати навіть в городах без особливого догляду, дозволяючи використовувати для захисту людського організму всі свої частини: коріння, листя, квіти. Суцвіття являють собою великі кошики, що досягають 15 см у діаметрі. Цвітіння починається в липні й триває близько 60 днів. 

  • Склад:

    Трава ехінацеї пурпурової містить полісахариди (гетероксилан, арабінорамногалактан), ефірні олії (0,15-0,50 %), флавоноїди, оксикоричні (цикорієва, ферулова, кумарова, кавова) кислоти, дубильні речовини, сапоніни, поліаміни, ехінацин (амід поліненасиченої кислоти), ехінолон (ненасичений кетоспирт), ехінакозид (глікозид, що містить кавову кислоту і пірокатехін), органічні кислоти, смоли, фітостерини; кореневища і коріння — інулін (до 6 %), глюкозу (7 %), ефірні і жирні олії, фенолкарбонові кислоти, бетаїн, смоли. Всі частини рослини містять ферменти, макро- (калій, кальцій) і мікроелементи (селен, кобальт, срібло, молібден, цинк, марганець та ін.).

  • Фармакологічна дія:

    Галенові препарати ехінацеї мають стимулюючу дію на центральну нервову систему, посилюють сексуальну потенцію, сприяють загоюванню ран, підвищують захисні сили організму (імунітет). Застосовують при запальних процесах внутрішніх органів, виснаженнях організму, інфекційних захворюваннях, статевій слабкості у чоловіків (імпотенції), при виразках, опіках.
    Ефективно лікує запальні процеси внутрішніх органів,  депресії , виводить з організму  важкі метали ,  радіонукліди .

  • Заготівля сировини:

    Активні речовини рослини містяться у всіх її частинах, але найчастіше збирають ехінацеї пурпурової кореневища з корінням і суцвіття. Рідше - листя. Збір надземних частин стартує в період цвітіння, який припадає на липень-серпень. Кореневища заготовляють восени у другій половині вересня. Рекомендується збирати рослини 3-4 року життя.
    Зібрану надземну сировину необхідно ретельно просушити. Можна на вулиці під навісом або в добре провітрюваному приміщенні. Якщо заготовлюється кореневище, його спершу очищають від забруднень, потім промивають під прохолодною водою і висушують за температури + 40 ... 45 градусів. Це дозволяє зберегти обсяги ефірної олії.
    Ехінацея — рослина невибаглива, її висівають навесні, влітку, під зиму. Весняний період сівби — березень-квітень, літній червень — липень,
    осінній — жовтень-листопад. 

    Якщо рослину вирощувати розсадним способом, висадивши в ґрунт ранньою весною, то вже на перший рік її можна використовувати як ліки. Існує ще один спосіб — це ділення куща дво- чи трирічної рослини.
    Сходи з'являються на 12—15 день після сівби. Час від часу рослину слід прополювати. У перший рік стебла досягають висоти 40-70 см і зацвітають. На другий-третій — рослини інтенсивно ростуть, квітнуть. Наземну частину зрізають та сушать, коріння викопують.

  • Користь для організму:

    Лікарську рослину використовують при різних проблемах. Особливо корисна ехінацея при:● спаді імунітету в сезон простудних захворювань;● хворобах печінки, сечового міхура;● лор-інфекціях;● безсонні та дратівливості;● алергіях;● опіках і укусах на шкірі;● жіночих захворюваннях, в тому числі кандидозі.Оскільки є деякі обмеження до прийому подрібненої трави, варто завчасно проконсультуватися з лікарем щодо лікування.

  • Протипоказання:

    Лікарі не рекомендують приймати засіб у таких ситуаціях:
    ● при туберкульозі;● після пересадки органів;● при алергічних реакціях на рослини сімейства складноцвіті;● при порушеннях функції печінки.
    Повністю протипоказано використання рослинного засобу при аутоімунних, системних патологіях, таких як лейкоз, ВІЛ, СНІД. Обмеженням є також одночасний прийом з лікарськими препаратами, що мають аналогічну імуномодулюючу дію.
    Виявити гіперчутливість до ехінацеї можна за низкою ознак. Типовими алергічними проявами є кропив'янка, кашель, нежить, нудота і блювота, запаморочення. Найвираженішою побічною дією вважається набряк Квінке.

  • Дія та застосування:

    Коріння ехінацеї містить глікозиди (ехінокозид), бетаїн, органічні кислоти, ефірну олію, мінеральні речовини (K,  Mg ,  Fe ,  Al ,  Se), вітаміни. Галенові препарати  стимулюють Т-систему  імунітету . Підвищують першу фазу захисту, тобто стимулюють неспецифічний імунітет і фагоцитоз, діяльність  макрофагів  та  нейтрофілів, посилюють бактерицидну активність клітин. Пізніше включається специфічний імунний захист, підвищується кількість Т-лімфоцитів та продукція  цитокінів . Препарати ехінацеї мають  противірусну  дію, пригнічують активність  гіалуронідази , яку продукують мікроорганізми та віруси (мікроорганізми і продукти їх діяльності руйнують мембрани клітин організму людини).

  • Використання в косметології:

    ● активно застосовується в косметології - регенерує та тонізує шкіру, знімає запалення, бореться з вуграми та ін.;● ефективна при шкірних захворюваннях - дерматитах, екземі, псоріазі, а також укусах комах, змій, опіках;

Препарати з ехінацеєю пурпуровою

Наші продукти, що мають у своєму складі ехінацею (рудбекію) пурпурову