Ґінкго дволопате́ве (Ginkgo biloba) — реліктова рослина, єдиний сучасний вид роду ґінко, що є єдиним представником родини ґінкгові, яка, в свою чергу, є єдиною у класі Ginkgoopsida. Викопних видів у родині відомо близько 18. В популярній літературі рослина відома також під назвами ґі́нко, гі́нкго дволопате́ве , ґі́нкго дволататолистий, абрико́с срі́́бний.
Ґінкго вважалось вимерлим до 1691 р., доки його не виявили в  Японії .Релікт знайшов у м.  Наґасакі  лікар  голландського  посольства Кемпфер.Виявилося, що в Китаї з давніх часів ґінкго вирощували біля храмів якдекоративну і  лікарську рослину . Пізніше з Китаю насіння дерева потрапилодо Японії і  Кореї . Кемпферу ґінкго зобов'язане своєю назвою. «Ґін» вперекладі з  японської  — «срібло».  Плід  ґінко чимось нагадує абрикосу. ТомуКемпфер назвав знайдене ним дерево «срібним абрикосом» — «ґінкго»,запозичивши його з жаргону японських торговців насінням дерева. Пізніше Карл Лінней заносить цю назву до наукової класифікації. Кемпферпривіз насіння рослини до Голландії, і в ботанічному саду міста Утрехта зних виросло перше в Європі дерево ґінкго. З 1754 р. ґінко культивують в  Королівських ботанічних садах в К'ю  у  Великій Британії. Перше насіннябуло доставлене туди з Японії. Саме з цього саду ведуть своє походженняпрактично всі європейські дерева гінкго. З 1784 дерева гінкго ростуть у  ботанічному саду Вільгельма Гамільтона  поблизу  Філадельфії  в США.
В Україні ґінко вперше з'явилося у 1818 році у  Нікітському ботанічному саду  в  Ялті. Крім того, його можна зустріти у містечку Гоща  Рівненської області , у містах  Ужгороді  і  Мукачевому   Закарпатської області, в  Краснокутськомудендрологічному парку, у містечку  Коломия   Івано-Франківської області  та вмістах  Донецьку,  Львові,  Сквирі   Київської області , у місті  Корсунь-Шевченківський  (жіночий екземпляр), у с. Михайлівка Дунаєвецького р-нуХмельницької обл., місті Кам'янець-Подільський, зокрема в Кам'янець-Подільському ботанічному саді, у  Дрогобичі  Львівської області, в  Одесі , атакож у  Києві. Відступаючи з Києва у 1943 р., німці, серед інших трофеїв,вивезли з ботанічного саду жіночий екземпляр ґінко дволопатевого, що надесятиліття загальмувало розмноження в Києві цих реліктових дерев. В Харкові існує  ботанічна пам'ятка природи  з цими деревами, подібні зареєстровані і в інших містах.

Ґінкго дволопатеве

Ґінкго дволопатеве - Ginkgo biloba


  • Опис:

    Рослина роздільностатева. Дерево має конусоподібний брунатно- сірий  стовбур , довгі вигнуті  гілки . Стовбур ґінко в основному складається з деревини і нагадує за будовою стовбури сучасних хвойних, але, на відміну від них, не має смоляних ходів у деревині і не утворює смоли. Ґінко має дуже просту судинну систему: головна судина ділиться на дві. Така будова судин характерна лише для ґінко. Листки світло-зелені, (у молодому віці восьмилопатеві, потім лопаті зростаються, і їх залишається всього дві) з оригінальним жилкуванням — жилки віялом розходяться від черешка. Розмножується насінням та вегетативно за допомогою  живцювання. Найкраще проводити живцювання навесні до розпускання листя в утеплених парниках.
    У 1986 р. ботанік Хіразе дослідив процес  запилення  ґінко. Чоловічі дерева «цвітуть» у середині травня, їх пилок потрапляє на насінний зачаток жіночих рослин і проростає в пилкову трубку з двома  сперматозоїдами. Але  запліднення  насіння бруньки одним із сперматозоїдів проходить лише пізньої осені, і вже в насіннєплоді, який упав на землю. Це єдине у світі дерево, яке запліднюється під час падіння плодів. Також ґінко — перша  голонасінна  рослина, у якої були виявлені рухливі сперматозоїди. При заплідненні в  яйцеклітину  проникає тільки головка спермія. В результаті злиття ядер сперматозоїда і яйцеклітини утворюється  диплоїдний  набір хромосом (n = 24). Після цього розвивається жовте, схоже на сливу насіння довжиною близько 2,5 см. Зовні плід оточений товстою соковитою м'ясистою оболонкою. Неприємний аромат оболонки плодів пояснюється присутністю великої кількості  масляної кислоти. Плід —  кістянка .
    Опалі плоди швидко згнивають, сповнюючи повітря їдким запахом. Через це жіночі рослини не використовують для культурних насаджень. Але в  Кореї, Японії та Китаї жіночі дерева навпаки вважаються кращими, тому що вони дають їстівні плоди.
    Рослина досягає зрілості і починає плодоносити у 25 — 30 років, до того часу важко визначити її стать. Через це у Китаї ґінко називають «King Sun Shu» — «дід і онук», оскільки зібрати перші плоди з дерева, посадженого дідом, зможе лише його онук.

  • Склад:

    Гінкго білоба має унікальний хімічний склад до якого входять більш ніж 100 активних компонентів. Речовини тритерпенові лактони гінгколід та білобалид присутні лише в складі гінкго білоби. Також до цілющої формули входять біофлавоноїди — кверцитин, ізорамнетин, кемпферол і флавоноїдні глікозиди — гінкгетин, білобетин, міріцетин. Окрім всіх перерахованих компонентів гінкго також містить конденсовані таніни, органічні та гінкголеві кислоти, поліпреноли, азотні основи, амінокислоти, віск, катехіни, стероїди, карданоли та цукри. Рослина також має велику кількість важливих мікроелементів: магній, залізо, калій, кальцій, фосфор, а також мінерали: селен, марганець, мідь, титан. З листя гінкго білоби виділяють цінний екстракт — супероксидисмутазу, який захищає організм від кисневих радикалів.

  • Фармакологічна дія:

    Сьогодні  медикаменти , розроблені на основі листя ґінко, входять до багатьох засобів сучасної  медицини.
    Препарати з ґінко відновлюють погіршені в результаті вікових змін пам'ять, слух, зір, мовні й рухові функції, усувають  циркуляторну недостатність  (включаючи  атеросклеротичне  й вікове походження), відновлюють еластичність і міцність  судин, запобігають тромбозам мозкових і коронарних судин, сприяють нормалізації  метаболізму  тканин  мозку, поліпшують живлення  серцевого  м'яза, допомагають зберегти цілісність і проникність  клітинної  стінки, запобігти приступам  астми , мають заспокійливу й антиспазматичну дії.
    Інші лікувальні властивості гінкго білоба:
    ● Вирішення проблеми деменції та симптомів психічних розладів● Удосконалення розумових здібностей● Зниження тривожності● Боротьба з безсонням● Усунення депресії● Лікування мігрені і головного болю

  • Заготівля сировини:

    Листя дерева можна збирати 2 рази в рік: влітку, коли вони ще зелені і повні вітамінів, і восени, коли починають жовтіти, опадаючи самі. Щоб не травмувати рослину, обірвати можна не більш ніж 30% листя. Зібравши достатню кількість листя, їх потрібно просушити. Попередньо, краще вимити кожен листок, і тільки потім вільно розкласти їх по дну сушки. Сам процес висихання відбувається при температурі 30-40 ° С. Щоб листя були готові до використання, досить 3-5 годин, в залежності від ступеня вологості та обсягу збору.

  • Користь для організму:

    Листя дерева містять в своєму складі понад 100 корисних компонентів. У їх числі тритерпенові лактони гінгколід і білобалід (зменшують страх, тривоги, активно використовуються при лікуванні неврологічних захворювань), яких немає більше ні в одній рослині. Крім цього, в листі велику кількість амінокислот, гінголевой кислоти, магнію, заліза, кальцію і ін. Завдяки цьому користь від гінкго білоба не викликає сумнівів. Ліки на їх основі:
    - позбавляють від депресії, стресів, постійних перепадів настрою;- допомагають вилікувати хвороби очей, катаракту, глаукому;- виступають в ролі болезаспокійливого засобу, знімають запальні процеси;- покращують кровопостачання кінцівок, мозку, підвищують прохідність кровоносних судин;- захищають організм від раку (компоненти борються з вільними радикалами) і хронічних захворювань.
    Крім того, в списку корисних властивостей листя гінкго білоба – потужна стимуляція уваги, пам'яті, розумових здібностей. Перші результати будуть відчутні вже через тиждень регулярного прийому.

  • Протипоказання:

    У рідкісних випадках при прийомі гінкго білоба можуть виникнути небажані побічні ефекти, такі як запаморочення, нудота, блювота, діарея, шкірні висипання, алергічні реакції та інше. Людям, що страждають на бронхіальну астму, з алергічними реакціями, гіпотонією або епілепсією, а також пацієнтам з патологічно підвищеною схильністю до кровотеч (геморагічний діатез) слід застосовувати гінкго білоба з обережністю і тільки після консультації з лікарем.
    Також гінкго білоба не рекомендується вагітним і годуючим жінкам і дітям до 18 років, так як його вплив на організм в даному випадку вивчено недостатньо.
    В цілому гінкго білоба є безпечними натуральними ліками, якщо приймати їх з обережністю і дотримуватися рекомендацій щодо дозування і схеми. Однак, як і з будь-яким іншим препаратом, потрібно стежити за своїми відчуттями і в разі виникнення будь-яких небажаних побічних ефектів звертатися до лікаря.

  • Дія та застосування:

    Серед безлічі корисних властивостей цієї рослини однією з основних є вміст потужних антиоксидантів.
    Антиоксиданти – це речовини, які допомагають захистити клітини організму від пошкоджень, викликаних вільними радикалами.  Вільні радикали  – це нестійкі молекули, які утворюються в організмі в результаті обміну речовин, а також при впливі на організм різних шкідливих факторів, таких як ультрафіолетові промені, забруднене повітря, куріння, алкоголь та інші.
    Гінкго білоба містить ряд потужних антиоксидантів, таких як флавоноїди, гінкголіди і білобалаїди, які можуть допомогти захистити клітини організму від пошкоджень, викликаних вільними радикалами. Також вони сприяють поліпшенню кровообігу і обміну речовин в тканинах.Корисні властивості гінкго білоба можуть принести користь людям в будь-якому віці. Антиоксиданти допомагають захистити організм від різних захворювань, таких як серцево-судинні захворювання, діабет, рак, а також покращують здоров’я шкіри і волосся.
    Серцево-судинні захворювання є однією з головних причин смертності в світі, їх розвитку сприяють різні фактори, такі як куріння, незбалансоване харчування, малорухливий спосіб життя і спадковість.
    Гінкго білоба може поліпшити кровообіг завдяки своїй здатності розширювати судини і покращувати кровообіг. Це може допомогти знизити ризик серцевих захворювань, інфаркту, інсульту та інших серйозних захворювань. Дослідження показали, що гінкго білоба може бути корисним для людей, які страждають серцевою недостатністю, підвищеним артеріальним тиском, атеросклерозом та іншими захворюваннями, пов’язаними з серцем і судинами. 
    Важливо пам’ятати, що прийом гінкго білоба не замінює необхідність дотримуватися здорового способу життя, включаючи здорове харчування, помірну фізичну активність і уникнення шкідливих звичок.

  • Використання в косметології:

    Екстракт листя гінкго знижує проникність капілярів, має потужний противарикозний ефект, зміцнює сполучну тканину, стимулює синтезколагену у стінках судин. Має ліполітичну дію завдяки стимулюванню гормоночутливої ​​ліпази. Знижує дію окислювального стресу на клітини епідермісу внаслідок УФ-випромінювання, доповнюючи дію бета-каротину та вітаміну Е.
    Гінгко Білоба є чудовим поживним агентом, зберігає колаген та гіалуронову кислоту, та захищає стінки судин. Рекомендується при ліподистрофії, що пов'язана з порушеннями мікроциркуляції.Показання:Використовується для лікування целюліту з порушеннями кровообігу, і навіть при андрогенноій алопеції.

Препарати з гінкго дволопатевим

Наші продукти, що мають у своєму складі гінкго дволопатеве