Лимонник китайський (лат. Schizandra chinensis) — одно- або дводомна дерев'яниста листяна зі специфічним запахом лимона деревна ліана родини лимонникових. Лимонник китайський — ліаноподібна рослина, що в дикій природі росте на території Китаю, Японії та Кореї, на Далекому Сході і Курилах. Вона дуже морозостійка, але вибаглива до вологості ґрунту і гарно плодоносить лише в напівзатінку.

Лимонник китайський

Лимонник китайський - Schisandra chinensis

  • Опис:

    Ліани китайського лимонника можуть бути досить довгими. Вони мають еліптичне зелене листя і квітнуть в травні невеличкими жовтувато-білими п’ятипелюстковими квіточками, що мають аромат квітучого лимонного дерева. З кожної квіточки згодом, за умов достатньої вологості, виростає повноцінна щільна китиця довжиною 6-10 см. Якщо вологи недостатньо, то на гроні зав’язується 2-4 ягідки. На смак ягоди кислі, як лимон, і мають приємний аромат, аромат лимона мають також листя і стебла рослини.
    Плід — соковита багатолистянка, що складається з численних червоних ягодоподібних одно- або двонасінних плодиків. Плоди оранжево-червоні. Цвіте у травні — червні. Плоди достигають у вересні - жовтні.

  • Склад:

    Плоди лимонника китайського містять до 20 % органічних кислот (лимонна, яблучна, винна та інші), флавоноїди, сапоніни, антрахінони, цукри, значну кількість вітаміну С (в сухих плодах до 500 мг%), лігнани дибензоциклооктадієнового ряду (схізандрин, схізандрол, у-схізандрин) та ефірну олію. В насінні є ефірна (до 2 % ) і жирна (до 33 %) олії. До складу останньої входять гліцериди ненасичених жирних кислот (лінолевої, олеїнової, ліноленової та інших), вітамін Е, схізандрин, схізандрол і у-схізандрин.

  • Фармакологічна дія:

    Лимонник китайський відносять до рослин — стимуляторів центральної нервової системи.  Галенові препарати  лимонника підвищують розумову й фізичну працездатність, стійкість до несприятливих умов, регулюють кровообіг, збуджують дихання, посилюють гостроту зору, прискорюють звикання очей до темряви, активізують моторну й секреторну функції органів травлення, покращують обмін речовин, зменшують концентрацію цукру в крові при діабеті, стимулюють регенеративні процеси та імунобіологічні реакції й тонізують діяльність матки.

  • Заготівля сировини:

    Для лікарських потреб заготовляють зрілі плоди (лат. Fructus Schizandrae) і насіння лимонника (лат. Semen Schizandrae). Ягоди збирають у пору повної стиглості, що припадає на кінець серпня (у сортового лимонника), вересень і до самих приморозків. Зібрані ягоди можна сушити разом з китицями або відразу ж обережно обірвати. Зібрані плоди 2—3 дні прив'ялюють під укриттям на вільному повітрі, а потім проводять штучне досушування в сушарках, починаючи при температурі 35—40° і закінчують при температурі 60°. Насіння виділяють із вичавків, які залишаються після переробки плодів на сік. Сушать насіння при температурі, не вищій за 50°. Готову сировину зберігають у полотняних мішках у сухому затіненому приміщенні, яке добре провітрюється.

  • Користь для організму:

    Показаннями до призначення лимонника китайського є фізична й розумова перевтома, підвищена сонливість, гіпотонія, астенічні й депресивні стани у психічних і нервових хворих, загальне виснаження у зв'язку з хронічними інфекційними захворюваннями та інтоксикаціями, в'логранулюючі рани і трофічні виразки. В акушерстві й гінекології препарати лимонника показані при ранніх токсикозах і гіпотензії вагітних, при астенії після патологічних пологів і порожнинних операцій та в клімактеричний період за умови нормального артеріального тиску.

  • Протипоказання:

    Протипоказано вживати препарати лимонника при безсонні, гіпертонії, нервовому збудженні та органічних захворюваннях серцево-судинної системи. При передозуванні можливе перезбудження нервової й серцево-судинної системи.
    Увага! Оскільки китайський лимонник відноситься до потенційно алергенних продуктів, потрібно порадитися з лікарем перед тим, як ввести ягоди в свій і, особливо, в дитячий раціон. Крім того, перші дозування ягід повинні бути зовсім невеликими. Дітям рекомендується вживати лимонник з 12 років.Те ж саме стосується мам в період лактації. Властивості речовин у складі китайського лимонника можуть завдати шкоди здоров’ю немовляті.Під час вагітності тонізуюча властивість ягід стає небезпечною, бо може спровокувати скорочення матки. З цих причин жінкам при надії краще відмовитися від лимонника.
    З обережністю треба вживати лимонник при виразці та гастриті, а також при гіпертонічній хворобі третього ступеню.

  • Дія та застосування:

    Китайський лимонник застосовується для створення різних лікарських препаратів як в офіційній фармакології, так і в народній медицині.
    Правильно заготовлений китайський лимонник зберігає свої корисні властивості протягом 2 років. Тримати його краще в скляних ємностях, паперових пакетах або полотняних мішках. Приміщення повинно бути теплим і сухим. 
    Стебла заготовляють навесні, після початку фази набухання бруньок, а за потреби, можна різати їх всю зиму.
    Багаторічний досвід та поради фахівців доводять, що сполуки в стеблах позитивно впливають на організм людини. Вони теж прекрасно тонізують (не гірше від міцної кави) та ще й вітамінізують організм, зовсім не підвищуючи тиск. А сполуки, що підвищують тиск, знаходяться в кісточках ягід. Якщо кісточки видаляти з напоїв, то тиск не підвищиться.
    Китайський лимонник вживають при надмірних фізичних і емоційних перевантаженнях, при депресії і занепаді сил перед їжею, не частіше, ніж тричі на добу. При цьому загальний курс лікування не повинен перевищувати 20-25 днів.

  • Використання в косметології:

    Лимонник був гідно оцінений в косметології. При цьому всі його частини однаково доброчинні в кремах, лосьйонах, масках і споліскувачах. Лимонник і розгладить зморшки, і освіжить шкіру обличчя, і активує її тонус, і додасть волоссю швидкості для зростання, і зміцнить їх цибулини.
    Кілька рецептів для догляду за шкірою обличчя:● Для жирної шкіри: Приготуйте спиртовий настій з 2 мірних одиниць подрібнених свіжих ягід лимонника і 0,5 літра горілки. Залиште в темному місці на тиждень скляній тарі під кришкою. Додайте 1 мірну одиницю гліцерину в настій. Розбавте водою в пропорції 1:4 невелике його кількість в іншій тарі. Використовуйте як тонік для обличчя вранці і ввечері.● Для сухої шкіри: Змішайте 0,5 мірної одиниці подрібнених плодів лимонника з 1 мірною одиницею жирної сметани. Нанести на обличчя і змийте молоком середньої жирності через 10 хвилин.
    Цілющий ополіскувач для волосся з лимонником: половиною літра окропу залийте подрібнені свіже листя, гілки та плоди в кількості 1 мірної одиниці, залиште в термосі настоюватися, через 3 години процідіть і відіжміть шматочки лимонника, обполіскуйте волосся після миття.

Препарати із лимонником китайським

Наші продукти, що мають у своєму складі лимонник китайський