Суниця лісова (Fragaria vesca L.) — це багаторічна травʼяниста рослина, яка належить до родини розових. Вона є родичкою усім відомої садової суниці. Зазвичай росте у лісі. Суниця лісова активно використовують для лікування народними засобами різноманітних захворювань. Вона має багатий вітамінний склад, тому допомагає покращити імунітет і укріплює організм. У якості сировини для натуральних препаратів використовуються сушені плоди суниці, листя і корені.

Суниця лісова

Суниця лісова – Fragaria vesca

  • Опис:

    Кореневище коротке з тонкими корінцями, та довгими повзучими пагонами-вусами.  Стебло   висхідне, до 30 см заввишки. Листки трійчасті, прикореневі — на довгих  ніжках ; прості — листочки сидячі, овально-ромбічні, зверху темно-зелені, знизу ясно-зелені, густо вкриті притиснутими шовковистими волосками, по краю — з зубцями.  Квітки  білі (до 20 мм у діаметрі), правильні, двостатеві, на довгих тонких  квітконіжках , у щиткоподібному  суцвітті ; мають по 5 білих пелюсток. Тичинок і маточок багато, вони розміщені на випуклому квітколожі.  Цвіте  у травні — червні.  Плід  — багатогорішок (суничина). Багаторічна трав'яниста рослина 5-30 см заввишки. Буре кореневище горизонтальне або скісне з довгими повзучими пагонами. Стебло пряме, волохате. Листки трійчасті, прикореневі, з трьома сидячими овальноромбічними великозубчастими листочками, темно-зелені, зверху майже голі, знизу сизувато-зелені, пухнасті. Суцвіття щиткоподібні, квітки двостатеві, сидять на довгих квітконіжках, пухнастих від притиснутих до стебла волосків, пелюстки квіток білі. Цвітуть у травні-червні. Плоди — численні сухі зернятка на ягоді, які дозрівають у червні-липні.

  • Склад:

    Популярність плодів суниць як дієтичного і лікувального засобу пояснюється їхніми смаковими якостями, які поєднуються з широким діапазоном лікувальної дії. 
    У плодах суниці лісової досить багато цукрів, які займають 10 % від її складу. Також вона містить пектин, багато клітковини, цілий ряд органічних кислот, ефірні олії, дубильні речовини, антоціани. Вітамінний склад ягоди теж вражає. У суниці лісовій особливо багато вітаміну С. Окрім того, вона містить вітаміни А, В1, К. Присутні у складі і різноманітні мікроелементи: мідь, марганець, фосфор, залізо та ін.

  • Фармакологічна дія:

    Показаннями до призначення лісових суниць в сучасній медицині є гіпертонічна хвороба, атеросклероз, подагра, жовчно- і нирковокам'яна хвороби, запалення слизової оболонки травного каналу, геморой, глистяна інвазія (аскариди, волосоголовець, гострики, солітер), нічне нетримання сечі, хвороби печінки, шкіри (лишай, гнійні кровоточиві й мокнучі рани та застарілі виразки, вугрі, екзема), рахіт, маткові кровотечі, хлороз, ожиріння, загальний занепад сил, неврастенія, бронхіт, бронхіальна астма, гіпо- і авітаміноз С. Призначається при порушеннях мінерального, ліпідного та цукрового обмінів. При  подагрі  (не зумовленій генетично) позитивний ефект зберігається при вживанні  настоїв,  відварів,  витяжок . Кровоочисна дія суниць (зумовлена наявністю комплексу біологічно-активних сполук, які виводять з організму значну кількість токсинів) дає можливість застосування її як сорбенту. Спостерігається позитивна динаміка на процент  травлення , стан гепатобіліарної системи, загальний стан організму.  Листя, траву, свіжі плоди рекомендоване при різних формах  анемії .

  • Заготівля сировини:

    Збирають стиглі плоди суниць вранці, в суху погоду або в кінці дня до з'явлення роси. Збирають обережно і зразу ж вживають у їжу або відправляють для переробки. Свіжі плоди у звичайних умовах довго не зберігаються. Зібрані ягоди пакують у невеликі (по 2-3,5 кг), кошики або решета. Сушать їх у печах або сушарках при температурі 60-65°, розкладаючи тонким шаром на решетах. Висушені плоди пакують у мішки вагою по 50 кг і зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Листки збирають під час цвітіння, обриваючи їх без ніжок. Сушать на горищах або під  навісами , розстилаючи тонким шаром і періодично перемішуючи. Сухі листки пакують у тюки по 50 кг і зберігають у сухихпрохолодних приміщеннях.

  • Користь для організму:

    У  народній медицині  лікування суницями дуже популярне. Їх використовують як потогінний і сечогінний засіб, при хворобах печінки, нирок, недокрів'ї та білокрів'ї,  туберкульозі ,  безсонні ; листки також при гіпертонії, для поліпшення роботи серця та обміну речовин.  Корені  суниці застосовують від ревматизму і як слабкий сечогінний засіб. Свіжі плоди прикладають до місць, уражених екземою. У  гомеопатії  застосовують плоди суниць. Соком ягід натирають  вулики , щоб запобігти захворюванню  бджіл . У кореневищах суниць містяться  таніни  (9,4 %).

  • Протипоказання:

    У порівнянні із полуницею, лісова суниця майже ніколи не викликає алергії, але все ж людям з підвищеною чутливістю організму слід бути обережними. Зокрема, вживати її протипоказано людям із панкреатитом, колітом та іншими запальними захворюваннями ШКТ у гострій фазі. Також ця ягода протипоказана при печінковій та нирковій коліці.
    Не рекомендовано вживати плоди суниці у великій кількості. Навіть у людей без алергії на даний продукт це може викликати почервоніння шкіри, висипання різної локалізації, біль в животі, нудоту, діарею та інші неприємні реакції.

  • Дія та застосування:

    Листя вживають при недокрів'ї, ревматизмі, токсичних гепатитах, воно має в'яжучу (при проносах) та глистогінну дію. Відвар плодів вживають як потогінний, вітамінний засіб (чай з плодів і листків); настій з листків - іноді і як сечогінний засіб. Відвар кореневищ суниці з коренями, листків і плодів є потогінним і слабким сечогінним засобом. Крім того, плоди суниці споживають у свіжому вигляді як дієтичне харчування при подагрі, атеросклерозі, гіпертонії, артриті, виразковій хворобі шлунка, хворобах селезінки, каменях у печінці та нирках.

  • Використання в косметології:

    У парфумерної продукції плоди суниці використовують для приготування кремів, лосьйонів, туалетного мила.
    Свіжий ягідний сік, настій ягід використовують як відбілюючий, очищуючий засіб для освітлення і видалення пігментних плям, веснянок у вигляді обмивань, ванн для обличчя.
    При вуграх, прищах, подразненнях на шкірі:
    1) 50 грамів суниці залити літром окропу в термосі, настоювати ніч. Випити протягом дня.
    2) Протирати шкіру обличчя і шиї соком ягід, він надає шкірі пружність, свіжість. 
    3) Приготувати настойку: до склянки свіжих ягід додати 1,5 склянки горілки, настоювати в темному місці при кімнатній температурі 30 днів. Процідити, використовувати як лосьйон.
    Суха шкіра — настій для вмивання:2 — 3 ст. ложки ягід розім’яти, додати 2 склянки охолодженої кип’яченої води, настоювати 2 години, процідити. Вмиватися при сухій, подразненій шкірі.
    Маска для жирної шкіри обличчя: Стиглі ягоди промити, розім’яти до стану кашки, додати збитий білок. Нанести на 15-20 хвилин, потім змити прохолодною водою. Маска живить шкіру, знижує сальність залоз, стягує пори.
    Маска для сухої шкіри:1.Ягоди розім’яти до стану кашки, нанести на обличчя на 15-20 хвилин,потім змити прохолодною водою. Маску з м’якоті ягід застосовують проти старіння і сухості шкіри. Ще більший ефект буде, якщо після маски вмити або протерти обличчя молоком. Шкіра набуває свіжість, бархатистість.2.У м’якоть суниці або полуниці додати:Мигдальну олію, сметану, крохмаль — все по одній чайній ложці, добре перемішати, нанести маску на обличчя. Після маски вмитися, нанести живильний крем. Маска покращує тонус шкіри, зникають дрібні зморшки.

Препарати із суницею лісовою

Наші продукти, що мають у своєму складі суницю лісову