Kyivstar 068 50 200 30

Vodafone 095 50 200 30


       

 

Kyivstar 068 50 200 30

Vodafone 095 50 200 30


       

Чебрець повзучий, або чебрець плазкий, або чебрець звичайний (Thymus serpyllum L.) — вид напівчагарників з родини глухокропивові (Lamiaceae). Місцеві назви — чепчик, чабрець, тим'ян. За морфологічними ознаками до чебрецю повзучого близький чебрець Маршаллів (T. marschallianus Willd.) Цей вид відрізняється від чебрецю звичайного довгастими або довгасто-еліптичними сидячими листками, при основі трохи війчастими. Суцвіття циліндричне, у нижній частині переривчасте з волохатою квітконосною віссю. Стебла порівняно високі, нечисленні, не утворюють густих дернинок. Віночок частіше блідо-рожевий. Росте в тих же умовах, що і чебрець звичайний. Вид поширений у  Європі  крім південних країн, Ісландії й Ірландії. Також культивується. В Україні зростає на пісках, рідше на гранітах — у Поліссі й Волинському Лісостепу. Росте у хвойних і мішаних лісах, на узліссях, галявинах, по чагарниках. Цвіте у травні — липні. Запаси сировини значні.
У нас Ви можете купити препарат, до складу якого входить сухий екстракт Чебрецю.

Чебрець повзучий

Чебрець повзучий – Thymus serpyllum

  • Опис:

    Невеликий (5–15 см заввишки) напівчагарник з численними повзучими дерев'яніючими стеблами. Квітконосні стебла висхідні, безквіткові — повзучі. листки черешкові, супротивні, дрібні, овальні, цілокраї, по краю до половини листка війчасті. Квітки дрібні, неправильні, зібрані у головчасті щільні верхівкові суцвіття. Оцвітина подвійна. Чашечка чітко двогуба, з короткою волосистою трубочкою та нерівновеликими зубцями, які по краях укриті війками. Верхні зубці чашечки більш-менш однакові, трикутні або ланцетні. Нижні два зубці лінійно-ланцетні, більші за верхні. Віночок (6–8 мм завдовжки) зрослопелюстковий, нечіткодвогубий з виїмчастою верхньою і трилопатевою нижньою губою, звичайно рожево-фіолетовий, рідко білий. Тичинок чотири, які розходяться і виступають з віночка. Маточка одна з чотирилопатевою верхньою зав'яззю, коротким стовпчиком, дволопатевою приймочкою. Плід — розпадний горішок. Горішки овальні, дрібні, буро-коричневі.

  • Склад:

    Чебрець містить 0.8-1.12 % фенольних похідних терпенів (42% тимолу, цимол, ліналоол, борнеол, α- пінен, карвакрол), сапонінову кислоту, 10% дубильних речовин, флавоноїди, тритерпени, урсулову кислоту, олеїнову кислоту, хлорогенову кислоту, кавову кислоту.

  • Фармакологічна дія:

    В науковій медицині використовують як антисептичний, відхаркувальний (при бронхітах, коклюші, катарах дихальних шляхів) і глистогінний засіб. Входить до складу препарату «пертусин». Чебрець проявляє високу бактерицидну активність щодо патогенних коків і грибів, широко застосовується як антисептичний і дезинфікуючий засіб. Застосовують його також як болезаспокійливий засіб при радикулітах, невритах, ревматизмі, для ароматичних ванн.

  • Заготівля сировини:

    Збирають квітучі  пагони  у період цвітіння, тільки зрізаючи їх гострим ножем, ножицями або секатором. Зривати пагони не можна, бо при цьому рослина виривається з коренем.
    Чебрець переважно розмножується насінням, тому дуже важливо наслідувати заповіт знавця лікарських рослин  Носаля  — збираючи сировину, залишати найкращі рослини для відновлення (і не менш, як кожну десяту).
    Зібрану траву сушать у затінку, під наметами, на горищах під залізним дахом, розстилаючи тонким шаром на тканині чи папері. Просушену сировину пропускають крізь решета і сортують. Суху траву пакують у тюки по 50-75 кг або мішки по 20-25 кг і зберігають окремо у сухому, добре провітрюваному приміщенні.
    Чебрець можна розмножувати штучно як  насінням , так і вегетативно.

  • Користь для організму:

    У народній медицині чебрецем здавна користуються при шигельозі, болях у животі, спазмах і судомах, жіночих хворобах, маткових кровотечах, безсонні, простудних хворобах, виразках шлунка, хворобах серця і нервових хворобах, як сечогінний засіб при набряках, хворобах печінки, недокрів'ї, порушенні обміну речовин, туберкульозі, зовнішньо — для примочок, загоювання ран і опіків.

  • Протипоказання:

    Від вживання чебрецю варто утриматися в разі індивідуальної підвищеної чутливості до окремих компонентів трави. Також він протипоказаний тим, хто:● страждає від виразки шлунка;● має серйозні порушення роботи жовчного міхура, печінки і дванадцятипалої кишки, нирок;● хворіє на важку форму бронхіальної астми, астматичного бронхіту, миготливої аритмії;● має схильність до діареї.
    Чебрець потрібно приймати з обережністю при гіпотиреозі, підвищеній кислотності шлунка і зниженій функції щитоподібної залози. Рослина не рекомендується дітям до двох років. 
    Жінкам чебрець протипоказано приймати у період вагітності та годування грудьми, а також під час менструації.

  • Дія та застосування:

    Чебрець має потогінну, спазмолітичну, протизапальну дію і заспокійливу дію. Він заспокоює нервову систему, пригнічує кокову мікрофлору і патогенні гриби.
    Трава чебрецю застосовується для лікування захворювань нирок і сечових шляхів.
    Ефірна олія чебрецю — досить сильний подразник паренхіми нирок та їх судин.
    Препаратами з вмістом чебрецю лікуються при гіпертонії; також вони чинять заспокійливу дію. Призначаються для нормалізації тиску та поліпшення стану нервової і серцево-судинної системи.
    Чебрець входить до складу комплексної терапії тахікардії, пов'язаної з гормональними порушеннями.
    А дітей купають у ванночках із додаванням цієї трави при підвищеній збудливості, тривожності та діатезі. 
    Чебрець відомий як засіб для збільшення потенції та лікування чоловічого безсилля. Він заспокоює нерви, знімає запалення, вбиває грибок і патогенні мікроорганізми. У цей час молібден, що міститься у рослині, нормалізує і активізує статеву функцію, а селен бере участь у синтезі тестостерону.

  • Використання в косметології:

    Завдяки своїм антисептичним, протимікробним, регенеративним та зміцнювальним властивостям трава чебрецю — ефективна складова у догляді за волоссям, шкірою обличчя та тіла.
    Трава чебрецю бореться з такими неприємними проявами, як лупа, випадання волосся чи облисіння, жирна себорея тощо. Також її ефективно застосовувати для зміцнення волосся — пошкодженого й ослабленого зовнішніми несприятливими факторами.

Препарати з чебрецем повзучим

Наші продукти, що мають у своєму складі чебрець повзучий