Лаванда вузьколиста —рослина родини губоцвіті — Lamiaceae (Labiatae). Вічнозелений напівкущ заввишки 30-60 см.
Лаванду вузьколистий (справжню, лікарську), ще називають англійською або колосистою, з сімейства Ясноткові, широко поширена в Південній Європі, Азії та Північної Америки у вигляді масла. Назва Лаванда (lavare) з'явилося в середні віки, воно означає чистити або мити.
У нас Ви можете купити препарат, до складу якого входить сухий екстракт Лаванди.
Опис:
Лаванда вузьколиста - багаторічний напівчагарник. Тривалість життя куща лаванди 20-25 років. Дуже розгалужений, сірувато-опушений, кулеподібної форми з численними пагонами (300–1000) ароматний напівкущ 60–90 см завв. Листки супротивні, сидячі, лінійні чи лінійно-ланцетні 2–6 см завд., 2–6 см завш., із загорнутими донизу краями, молоді — сірувато-зелені, старіші — зелені, опушені зісподу залозистими волосками. Квітки зібрані кільцями, що утворюють верхівкові переривчасті колосоподібні суцвіття. Віночок двогубий блакитний, фіолетовий, світло-синій, рідко білий, чашечка — трубчаста фіолетова чи блакитно-сіра, густо опушена зірчастими волосками і залозками. Плід — цинобій, що розпадається на 4 ереми (горішки). Цвіте у червні–липні, насіння дозріває в серпні–вересні.
Як ЛРС використовують квітки Л.в. — Flores Lavandulae, рідше траву — Herba Lavandulae. До фармакопей 16 країн світу увійшли квітки або трава Л.в. як офіцинальна сировина. Траву зрізають через 1–1,5 тиж після початку цвітіння, зв’язують у снопики, швидко сушать, обмолочують, квітки відокремлюють від стебел. Зі свіжозібраних суцвіть перегонкою з водяною парою на заводах отримують етерну олію (Oleum Lavandulae), яка в Україні є офіцинальною сировиною.
Склад:
Усі частини Л.в. містять етерну олію: свіжі суцвіття — 0,8–1,2%, листки — 0,37%, стебла — 0,19%. У квітках є урсолова кислота; кумарини: бензо-α-пірон і метиловий етер умбеліфрону — герніарин; флавоноїди: лютеолін, акацетин, вітексин; фенілкарбонові, жирні та органічні кислоти; дубильні речовини і каротиноїди. Головною складовою етерної олії є естери спирту ліналоолу і кислот: оцтової, масляної, валеріанової та капронової; виявлені гексенілбутират, лавандуліл-, гераніл-, терпініл- і нерилацетати, гераніол, нерол, лавандулол, аміловий спирт, ліналілмоноксид, борнеол, куміновий спирт, цитраль, коричний і валеріановий альдегіди, цинеол, α-пінен, оцимен, α-феландрен, камфен, α- і β-каріофіленоксид, бісаболен і цедрен.
Фармакологічна дія:
Квітки Л.в. мають діуретичну, холеретичну, спазмолітичну, седативну дію, покращують мозковий кровообіг. У народній медицині вони застосовуються при серцево-судинних захворюваннях, мігрені, неврастенії, безсонні, нирковокам’яній хворобі, пієлонефриті, для загоювання ран, стимулювання травлення, для ванн — при запаленні суглобів, при невралгіях, травмах, вивихах і паралічах. Листя і суцвіття увійшли до БТФ (мають вітрогінну і спазмолітичну дію). Лавандова олія має антисептичну і бактерицидну властивість. Її використовують зовнішньо при гнійних ранах, захворюваннях шкіри і невралгіях.
Заготівля сировини:
Заготовлюйте лаванду, коли вона переходить у фазу активного цвітіння. У багатьох країнах Європи традиційно збір лаванди відбувається на свято Івана Купала. Це час, коли літо доходить до свого апогею тепла, але ще не виснажило рослини довгою спекою. Квіти лаванди у ці дні хизуються найбільш розкішним ароматом, і ця рослина, кажуть, оповита магічними властивостями. Тому з давніх часів рекомендують збирати лаванду у середині літа. А що там у ній магічного – ви самі можете перевіряти. Рослину ні у якому разі не потрібно виривати. Самий дбайливий збір суцвіть – це зрізання квітів у верхній третині від висоти куща. Це багаторічна рослина, тому їй потрібно зоставити стебла для зростання через рік.
Лаванду зв’язують у невеликі букетики та просушують на свіжому повітрі. Наявність протягу покращує ступінь засушення та вберігає від псування готової сировини у майбутньому. Засушувати лаванду потрібно приблизно 2 тижні. Якщо ви побачили, що квітки починають де-інде опадати і їх колір став значно світлішим – то час засушування добіг кінця. Блідий відтінок лаванди після сушки не відображається на її якості. Потім слід пообривати суцвіття та скласти у паперові цупкі пакети для подальшого зберігання.
Тепер ви можете сушені квіти лаванди використовувати так, як ви й задумали. До речі, там де буде зберігатись лаванда, ніколи не буде комах-шкідників. Недарма її використовують для відлякування молі.
Особливу увагу приділяйте збереженню сухої лаванди якомога далі від джерела вологи. Тому що можуть з'явитися грибок та цвіль та пошкодять ваші лавандові запаси.
Користь для організму:
Лаванда в будинку має бути присутня завжди, вона є не тільки корисною, але й декоративною і ароматною. Ароматні рослини можуть бути укладені в банку, покриту шматком льону і перев'язану стрічкою. Ароматний лавандовий цукор, використовується для випічки, десертів і напоїв. Цукор можна приготувати самостійно, пересипаючи черзі засушені квіти з цукром, в співвідношенні 1: 1. Щільно закрити, випускає аромат при відкритті. Кілька крапель лаванди додамо в глазур для прикраси тортів і печива.
Лаванда вузьколиста була відома ще в середньовічній французької кухні, рослина додавали в салати, соуси, морозиво, солодкі напої та желе. Зацукровані квіти використовувалися для прикраси тортів і пирогів. В даний час лавандою приправляють баранину на грилі, тушковане м'ясо, рибу, салати і овочі. Листя рекомендуються як доповнення до жирних страв. Входить до складу середземноморської суміші спецій, в тому числі прованських трав. Не варто додавати в страви дуже велику кількість свіжих квітів або листя, тому що аромат лаванди буде домінувати над стравою.
Протипоказання:
Застосування препаратів на основі квіток і листя не мають медичних протипоказань (на відміну від масла). Єдине протипоказання - особиста непереносимість. Обережно потрібно використовувати лаванду під час вагітності. Не рекомендується також комбінувати з йодом і залізом.
Дія та застосування:
Ефірна олія лаванди - ароматне речовина широкого спектру дії. Основним компонентом олії є ліналоол і його складні ефіри з оцтової, масляної, капронової та ізовалеріанової кислотою. Ефірну олію отримують в процесі парової дистиляції. Процес проходить швидко, тому ціна на продукт нижча, ніж у інших натуральних рослинних олій. Лаванду зрізають механічно, майже біля землі. Потім поміщають в резервуар для конденсації безпосередньо на полі. Резервуар поміщають в дистиляційний апарат і отримують олію. У домашніх умовах отримують олію так: заливають траву теплою соняшниковою олією та підігрівають лавандово-олійну суміш на водяній бані.
Ефірна олія лаванди застосовується безпосередньо на шкіру і має антибактеріальну, протигрибкову і дезинфікуючу дію. Є компонентом мазей і бальзамів, що застосовуються для гнійних ран, при запаленні прямої кишки, при ревматичних захворюваннях. Ефірна олія заспокоює свербіж від укусів, опіки та прищі, використовується для розтирання і масажу, використовується при захворюваннях шкіри - сонячних опіках, запаленнях. Зовнішньо використовують для полоскання горла, ясен та порожнини рота. Лавандова олія входить до складу рідин для інгаляцій. Щоб позбутися від нежиті, необхідно нанести декілька крапель лаванди і обережно масажувати кісткові дуги над бровами і на кожну сторону носа.
Олія лаванди, прийнята всередину, збільшує секрецію шлункового соку і вироблення жовчі. Входить до складу лікарських препаратів, що застосовуються внутрішньо, при розладі травлення, відсутності апетиту, спайках кишечника. Деякі компоненти, ліналоол і терпинеол, впливають безпосередньо на нервову систему, зменшуючи напругу, почуття тривоги і труднощі з засинанням. Лавандова олія руйнує патогенні бактерії. При прийомі всередину великої кількості олії може викликати запалення слизової оболонки шлунка і кишківника, подразнювати нирки та легеневі альвеоли, розширювати підшкірні кровоносні судини, викликаючи почервоніння шкіри.
Використання в косметології:
Етерна олія широко вживається в ароматерапії, разом з іншими оліями вона входить до фітокомпозицій, для окурювання приміщень та використовується в парфумерно-косметичних виробництвах. Ефірну олію лаванди можна наносити безпосередньо на шкіру, вона має антибактеріальну, протигрибкову і дезинфікуючу дії.
Препарати із лавандою вузьколистою
Наші продукти, що мають у своєму складі лаванду вузьколисту
{%#priceOld%}{%priceOld%}{%/priceOld%}{%price%}