Матери́нка звича́йна (Origanum vulgare L.) — багаторічна трав'яниста рослина родини глухокропивових з коротким кореневищем. Використовується в кулінарії під назвою ореґа́но, зокрема в італійській кухні. Може використовуватися як лікарська рослина.
Родова назва Origanum в перекладі означає «прикраса гір»: від грец. ὄρος — «гора» і γάνος — «прикраса» (видова назва vulgare латинською — «повсюдна» або «звичайна»).
Росте у мішаних і листяних лісах , серед чагарників , на галявинах. Тіньовитривала рослина. Цвіте у червні — серпні. Поширена по всій Україні. Запаси сировини значні.
У нас Ви можете купити препарат, до складу якого входить сухий екстракт Материнки.
Опис:
Кореневище гіллясте, часто повзуче. Стебло (30-60 см заввишки) пряме, при основі часто гіллясте, чотиригранне, у нижній частині циліндричне. Листки супротивні, черешкові, довгаста-яйцеподібні (14 см завдовжки), зверху темно-зелені, зісподу світліші, віддалено дрібнозубчасті, довжиною 1—4 см. Квітки з приквітками, дрібні, неправильні, зрослопелюсткові, у щиткоподібно-волотистих суцвіттях. Чашечка дзвоникувата, п'ятизубчаста, з 13 жилками; віночок невиразно двогубий (5-7 мм завдовжки), рожевий або темно-рожевий, рідше білуватий; верхня губа його виїмчаста, нижня з трьома різними лопатями. Тичинок чотири, маточка одна, стовпчик один, зав'язь верхня, чотирилопатева. Плід — розпадний горішок, горішки овальні, гладенькі. Маса 1000 насінин близько 0,1 г.
Склад:
Материнка має багатий хімічний склад, що дозволяє використовувати рослину в різних галузях медицини.
Ефірні олії – володіють антибактеріальною, заспокійливою та регенеруючою діями. В складі ефірних олій материнки виявлено тимол, карвакрол, феландрен та вільні спирти;дубильні речовини – органічні сполуки, що проявляють протизапальну, протимікробну та в’яжучу дію. Рослини з високим вмістом дубильних речовин широко застосовуються в гастроентерології для лікування гастритів та виразкової хвороби. Ще однією цінною властивістю дубильних речовин є «гасіння» вільних радикалів, які називають однією з причин виникнення онкологічних захворювань; флавоноїди – похідні фенольних сполук, що мають широкий спектр біологічної дії. Рутин підвищує активність вітаміну С – виказує імуномодулюючу дію. Квертецин входить до вітаміну Р – має антиоксидантну та діуретичну дію; аскорбінова кислота – позитивно впливає на імунну систему, сприяє загальному зміцненню організму.
Фармакологічна дія:
Виходячи з хімічного складу рослини можна говорити про широкий спектр її фармакологічної дії.1. Антиоксидантна дія – дубильні речовини сприяють знешкодженню вільних радикалів – активних форм кисню, які вважають однією з причин виникнення онкопаталогії.2. Протизапальна дія – дубильні речовини в комплексі з вітаміном С та флавоноїдами сприяють загоєнню ран та місцево усувають вогнища запальних процесів.3. Знеболююча дія – ефірні олії материнки входять до складу зубних знеболюючих крапель та засобів проти ревматизму.4. Стимулює секрецію травних залоз та посилює перистальтику кишківника.
У лікувальних цілях Материнку застосовували ще за часів Арістотеля, що підтверджено в тестах відповідних трактатів. Лікувальний ефект рослини підтверджений науково та на сьогоднішній день використовується у складі комплексного лікування різних захворювань. Материнка володіє седативною, сечогінною, кровоспинною та жовчогінною діями. Також відмічають її спазмолітичну, гемостатичну та потогінну дію. Рослина здатна впливати на перистальтику кишківника і жовчовивідних проток, стимулює секрецію травних залоз.
Трава материнки в гінекології
Виходячи з назви рослини можна судити про її вплив на жіноче здоров’я. Материнку рекомендують жінкам, що страждають від порушень менструального циклу. Рослина не лише відновлює гормональний цикл, також зменшує больові відчуття. Рослина входить до складу трав’яного збору для вирішення проблеми нерегулярного менструального циклу.
Материнка здатна стимулювати гладеньку мускулатуру матки та полегшує симптоми клімаксу. Рослина збільшує виділення молока у матерів, що годують груддю. Важливо пам’ятати: прийом будь-яких фітозасобів під час вагітності та лактації можливий лише після консультації лікаря.
Заготівля сировини:
Збирають верхівки стебел з квітками (20-30 см завдовжки), зриваючи їх руками або зрізуючи ножами, чи серпами. Сушать сировину в чистих, добре провітрюваних приміщеннях або на горищах з залізним дахом, розстилаючи тонким шаром на папері чи тканині. Після висушування траву обмолочують і відділяють на решетах грубі стебла. Суху сировину пакують, пресуючи в тюки вагою по 100 кг. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях. Строк зберігання — три роки.
Користь для організму:
Рослина входить до складу пряних сумішей для паштетів, начинок з ліверу або м'яса, домашніх ковбас. Материнку додають до смаженого, тушкованого і запеченого м'яса, соусів і підлив. В італійській кухні нею ароматизують піцу. У деяких європейських країнах з материнкою готують страви з печериць, що відрізняються ніжним смаком і ароматом.
На Кавказі материнку додають при солінні огірків і грибів. Також з нею готують ароматну начинку для пирогів, яку змішують з сиром, м'ясом, яйцями. Материнка добре поєднується з багатьма прянощами, але особливо з чорним перцем, базиліком, розмарином, майораном.
Протипоказання:
Материнка, власне, як і будь-яка інша лікарська рослина чи препарат має протипоказання для застосування. Неконтрольований прийом може призводити до алергічних реакцій та погіршення стану здоров’я.
1. Індивідуальна непереносимість – алергія на траву материнки. Ігнорувати алергії та чутливість до компонентів трав’яних зборів не можна. У такому випадку рекомендують шукати збори з іншими лікарськими рослинами подібної дії.
2. Період вагітності та годування груддю – материнка безпосередньо впливає та усуває проблеми пов’язані з перебігом вагітності та лактації. Але використовувати трав’яні збори можна виключно після консультації лікаря.
3. Гастрит з підвищеною кислотністю – материнка стимулює роботу травних залоз, що може впливати на процес медикаментозного лікування.
Дія та застосування:
Лікарська, харчова, ефіроолійна, медоносна, фарбувальна, танідоносна, інсектицидна, декоративна рослина.
3 лікувальною метою у науковій медицині використовують квітучі пагони материнки — Herba Origani, які рекомендують для збудження апетиту, при атонії кишечника, як відхаркувальний засіб при кашлі і хворобах дихальних шляхів, при безсонні, ревматизмі і конвульсіях. Материнка входить до складу грудних, потогінних, вітрогінних чаїв і збору для полоскання горла. У листках і квітках материнки містяться дубильні речовини, вітамін С, каротин, ефірні олії.
У народній медицині материнку застосовують для збудження апетиту і для поліпшення травлення, при зниженій кислотності шлункового соку, проносах, туберкульозі легень, хворобах печінки, ангіні, кашлі, гіпертонії й епілепсії, відсутності менструації, після пологів, при грипі та нервових збудженнях, при бронхіальному і коклюшному кашлі. Зовнішньо використовують для ароматичних ванн, при болях у горлі, лишаях, висипах на тілі, золотусі, Для загоювання ран, при рахіті.
У гомеопатії застосовують есенцію з свіжозібраної рослини. Листки материнки використовують при солінні огірків, для ароматизації квасу, горілчаних настоїв, як сурогат чаю. Ефірна олія з квіток материнки містить тимол, сесквітерпени, вільні спирти, фітонциди . Завдяки цьому материнка має високу антимікробну активність. Ефірну олію застосовують як болезаспокійливий засіб, у парфумерній промисловості та миловарінні.
Материнка — добрий літній медонос, що дає підтримуючий взяток. Бджоли охоче відвідують материнку, особливо в першій половині цвітіння. За сприятливих умов одна квітка за добу виділяє до 0,3 мг нектару, який містить 30—50 % цукрів. При наявності на 1 га 50—400 стеблин медопродуктивність материнки коливається від 10 до 20 кг.
Використання в косметології:
Основними симптомами більшості шкірних висипань є точкові запальні ураження шкіри. Для усунення «косметичних дефектів» шкіри рекомендують застосовувати відвар материнки.
Оскільки рослина має загоювальний ефект, усуває запальні явища та підвищує загальну опірність організму, материнка входить до складу трав’яних зборів при екземі – запальному захворюванні шкіри та використовується при псоріазі – аутоімунному захворюванні, що викликає ураження шкіри.
Також, материнку використовують при схудненні. Вона входить до складу чаїв та трав’яних зборів, що направлені на очищення організму.
Препарати із материнкою звичайною
Наші продукти, що мають у своєму складі материнку звичайну
{%#priceOld%}{%priceOld%}{%/priceOld%}{%price%}