Шавлія, Salvia L — рід однорічних і багаторічних трав'янистих рослин та напівчагарників. Поширені народні назви цієї рослини — шевлія, сальвія,священна трава.
В Україні зустрічається 29 видів. Два з них культивуються для потреб людини:● шавлія лікарська (Salvia officinalis) використовується в медицині;● шавлія мускатна (Salvia sclarea) є сировиною для виготовлення ефірної олії, яка входить в склад лікарських препаратів та парфумерії.
Для лікування використовують листя та верхівки з квітами, висушені в тінистих місцях.
У нас Ви можете купити препарат, до складу якого входить сухий екстракт Шавлії.
Опис:
Це — багатостебловий напівкущ до 80 см заввишки. Стебла галузисті, внизу здерев'янілі, вгорі трав'янисті, чотиригранні. Листки супротивні, черешкові, сірувато-зелені, молоді — білоповстисті. Квітки двогубі, великі, синьо-фіолетові, зібрані несправжніми кільцями, зближеними на верхівці стебла в пухкі колосоподібні суцвіття. Плід складається з чотирьох горішків, які сидять на дні неопадної чашечки. Цвіте в червні.
Склад:
Завдяки багатому хімічному складу, шавлія часто застосовується в офіційній медицині та фітотерапії. Рослина містить слідуючі активні речовини:● Ефірна олія (в середньому 15%). В її склад входять терпени, монотерпин, терпеновий спирт та камфора. Вони відомі антимікробними, протизапальними та заспокійливими властивостями.● Флавоноїди. Біологічно активні речовини, які проявляють спазмолітичну, жовчогінну та антиоксидантну дію.● Дубильні речовини. Органічні сполуки з протизапальними, знеболювальними та в`яжучими властивостями.● Олеанолова і урсолова кислоти. Біологічно активні глікозиди, здатні зменшувати запалення, покращувати роботу серця та судин.● Фітонциди. Забезпечують захист організму від багатьох видів бактерій та грибків.● Вітамін С. Необхідний для міцного імунітету, уповільнення процесів старіння, роботи нервової системи.● Вітамін А. Допомагає заживленню ран, відновленню шкіри.
Фармакологічна дія:
Терапія будь-якого захворювання буде більш ефективною, якщо її доповнювати цілющими травами. Шавлію використовують при багатьох хворобах:● Захворювання верхніх дихальних шляхів, що супроводжуються помірним кашлем.● Ангіни, фарингіти. Протизапальні та антимікробні властивості відвару для полоскання пришвидшують одужання.● Стоматити та гінгівіти. Завдяки в`яжучій та антимікробній дії настоїв та відварів для полоскання, зменшується запалення в ротовій порожнині, проходить кровоточивість.● Хвороби шлунково-кишкового тракту (гастрит, холецистит, дискінезія жовчного). Трав'яні чаї з шавлією стимулюють виділення жовчі, зменшують запалення, покращують моторику кишечника.● Геморой, анальні тріщини. Сидячі ванночки з шавлією — незамінна складова ефективного лікування дискомфорту та запалення в анальній зоні.● Захворювання сечовивідних шляхів. Лікарська рослина в складі чаю проявляє антимікробну та легку сечогінну дію, що значно покращує стан хворих.● Низька опірність організму хворобам. Особливо корисно пити чай з шавлією під час епідемій ГРЗ, грипу. Це допоможе зміцнити імунітет, зменшити ризик захворювання.
Заготівля сировини:
Розмножується насінням . У перший рік росте повільно, утворюючи невелику кількість стебел. З другого року вегетації утворює 100 стебел і більше. З віком вони дерев'яніють. У культурі здерев'янілі стебла викидають, бо листки на них дуже дрібні, а це знижує урожайність.
Плантацію для заготівлі шавлії використовують протягом 5—6 років, у зв'язку з чим посіви її слід розміщувати на родючих ґрунтах з рівним рельєфом.
Починаючи з другого року життя на рослинах утворюється велика кількість суцвіть . Для збільшення врожаю їх слід видаляти. Молоді гілки, як правило, не цвітуть, внаслідок чого одержують сировину необхідної кондиції.
Протягом літа врожай збирають 2—3 рази: перший — у кінці липня, останній — у вересні. Листя збирають руками разом з верхівками рослини.
Користь для організму:
В залежності від хвороби чи стану використовуються різні форми прийому лікарської рослини:● Прийом всередину: чаї, настої, відвари, а також у вигляді препаратів.● Полоскання ротової порожнини та горла: настої та відвари.● Зовнішнє застосування: компреси, ванночки, настої, відвари, олії.
Протипоказання:
Не дивлячись на цілющі властивості рослини, лікування народними засобами має деякі протипоказання. Не можна використовувати шавлію при індивідуальній непереносимості, гострих захворюваннях нирок, сильному кашлі, гіпотиреозі, підвищеному рівні естрогенів в крові, під час вагітності та лактації.
З обережністю слід приймати шавлію при вираженій гіпертонії або гіпотонії. Перед застосуванням рослинних засобів необхідно проконсультуватися з лікарем!
Дія та застосування:
Шавлія має сильні антисептичні властивості, зумовлені вмістом рослинного антибіотика сальвіну. Він сприяє знищенню золотистого стафілокока та слідів його життєдіяльності. Виявляє високу протигрибкову активність.
Шавлія лікарська має протизапальну, кровоспинну, ранозагоювальну, в'яжучу дію. Зміцнює епітелій, поліпшує роботу шлунково-кишкового тракту, дає невеликий спазмолітичний ефект. Тонізує серцевий м'яз, нормалізує обмінні процеси в організмі, позитивно впливає на стан нервової та кровотворної систем.
Отримав наукове підтвердження факт позитивного впливу шавлії на статеву систему та вироблення гормонів, що допомагає заплідненню. Традиційно шавлія використовується від кашлю, запалень верхніх дихальних шляхів та ГРЗ. Дає результат при тонзилітах та ангінах. Настій п'ють при спастичних колітах та гастритах зі зниженою кислотністю. Шавлію рекомендують при стоматологічних захворюваннях: пульпіті, хейліті, гінгівіті, стоматиті, а також афтозних ураженнях.
Із шавлії роблять кровоспинні та протизапальні примочки при загостренні геморою. Рекомендують застосовувати ванни з настоєм від екземи, нейродерміту, псоріазу, інтертригінозної епідермофітії.
Шавлія входить до комплексної терапії хронічних обмінно-дистрофічних захворювань суглобів, ревматизму, запалень суглобів, радикуліту, деформувального остеоартрозу та міжхребцевого остеохондрозу.
Використання в косметології:
Цілющі властивості Salvia L активно використовуються для краси та запобігання старінню. Рослина допоможе позбутися багатьох косметичних проблем:● Підвищена жирність шкіри обличчя, схильність до прищів. Відвар шавлії застосовують як тонік, здатний очистити та освіжити шкіру.● Темні кола під очима. Позбутися їх допоможе регулярне використання компресів з відваром рослини.● Слабке жирне волосся, лупа. Якщо після кожного миття обполіскувати волосся настоєм шавлії, воно стане здоровим і пишним, зникне лупа.
Препарати з шавлією лікарською
Наші продукти, що мають у своєму складі шавлію лікарську
{%#priceOld%}{%priceOld%}{%/priceOld%}{%price%}