Kyivstar 068 50 200 30

Vodafone 095 50 200 30


       

 

Kyivstar 068 50 200 30

Vodafone 095 50 200 30


       

Валеріана лікарська (котяча трава, булдир’ян, котячий корінь, маун) —багаторічна трав'яниста рослина з роду жимолостевих, коріння і кореневищаякої використовуються в лікувальних цілях. Трава має яскравий специфічнийзапах. Підземна частина рослини застосовується в якості седативного засобу в фармакології.
Валеріана лікарська росте у вологих місцях — рослина зустрічається взаплавах річок, на вологих луках, поблизу боліт, у ярах. Багаторічник такожросте в чагарниках. Рослина поширена в лісовій та лісостеповій зоні, а такожна півдні арктичної зони. В Україні валеріана зустрічається в Чернігівськійобласті.
У нас Ви можете купити препарат, до складу якого входить сухий екстракт Валеріани.

Валеріана лікарська

Валеріана лікарська – Valeriana officinalis


  • Опис:

    Валеріана (Valeriana L.) — рід багаторічних трав’янистих рослин родини валеріанових (Valerianaceae Batsch.). Відомо понад 200 видів роду, які поширені в помірному поясі Євразії, Північної Америки, в Андах Південної Америки. Дикорослими є близько 30 видів. Культивується. У медицині використовують збірний вид — Валеріана лікарська — V. officinalis L. (лат. valere — бути здоровим + officinalis, е — аптечний, лікарський), який поєднує види: V. exalta Milkon. — В. високу, V. nitida Kreyer. — В. блискучу, V. stolonifera Czern. — В. пагононосну, V. rossica Smirn. — В. руську, V. tanaitica Worosch. — В. донську, V. Grossheimii Worosch. — В. Гроссгейма, V. collina Wallr. — В. пагорбову, V. sambucifolia Mikan. — В. бузинолисту, V. wolgensis Kazaken — В. волзьку; рос. назва — валериана лекарственная; нар. назви — ароматник, земляний ладан, маун, одолян, чортове зілля, чортове ребро.Багаторічна трав’яниста рослина. Кореневища із численними придатковими коренями, короткі, товсті, з тугою чи м’якою, іноді пустою серцевиною, з поперечними суцільними або перерваними перегородками. У дикорослої В. кореневища 2–3 см завд., у культивованої — до 5 см завд. та до 3 см завт. Корені циліндричні 1–2 мм завт., гладенькі, у дикорослої — до 8 см, а в культивованої — до 20 см завд. На кореневищах помітні залишки столонів. Стебло 30–100 см завв., прямостояче, циліндричне, борозенчасте, порожнисте, голе або опушене, у верхній частині розгалужене. Листки супротивні, непарноперисторозсічені, з ланцетоподібними сегментами; нижні — черешкові з 4–5 парами сегментів, стеблові — сидячі з 6–8 парами сегментів. Край сегментів пилчастий, рідше — цілісний. Квітки двостатеві, неправильні, дрібні, білі чи рожеві, зібрані в щіткоподібні напівзонтики на верхівці стебла і в пазухах верхніх листків. Плід — сім’янка. Цвіте в травні–червні, плоди дозрівають у липні–серпні. Росте майже по всій території України в заболочених низинах, на суходільних луках, по берегах.

  • Склад:

    Офіцинальною сировиною валеріани лікарської є кореневища з коренями — Rhizomata cum radicibus Valerianae. Заготовляють восени післядозрівання плодів або рано навесні. Спочатку сировину підв’ялюють протягом 1–2 днів, а потім сушать при температурі 35 °С або у затінку.Основними діючими речовинами кореневищ з коренями валеріани лікарської є ефірна олія — 0,2–3,5% та валепотріати — 0,5–1%. До складу ефірної олії входять: борнілацетат — 32,15%, алоаромадендрен, 3-метилбутанова кислота, кесан, α-кесилацетат, α-кесанілацетат, α-кесиловий спирт, каноканол, ізовалеріанова, гесперитинова, валеринолова, валеренова, ацетилвалеринолова та бегенова кислоти, естери ізовалеріанової кислоти, (-)—борнеол, камфен, ледол, мааліол, лимонен, фауринон, валереніловий естер, валеранон, β-бізаболен, куркумен, (-)-міртенол, (-)—міртенілізовалерат, (-)-міртенілфталат, гвайан, гвайазулен, еудален, семінан, β-іонон, пачулієвий спирт, ∆ 3  карен, феландрен, зингіберен, оцимен, каріофілен, ізокаріофілен, гексаметилбензол. Іридоїди валепотріати: ізовалтрат, ацевалтрат, гомовалтрати, валепотріат, ацетоксивалепотріат, дигідроксивалепотріат, непеталактон. При сушінні кореневищ з коренями В.л. валепотріати піддаються частковому ензиматичному розщепленню з утворенням іридоїду балдриналю та ізовалеріанової кислоти чи її аналогів. При цьому сировина набуває характерного запаху. 
    Валеріана лікарська також містить алкалоїди: актинідин, N-(2-n-гідроксифеніл)-етилактинідин, скитанін, текостанін, текоманін, валеріанін, валерин і хатинін; макро- та мікроелементи: K, Ca, Mg, Fe, Mn, Cu, Zn, Cr, Al, Ba, V, Se, Ni, Sr, I, B.
    У надземній частині міститься ефірна олія, у складі якої: (-)-борнілацетат, (-)-борнеол, камфен, α-пінен, β-пінен, лимонен, n-цимол, кесан, α-кесилацетат; вуглеводи, зокрема крохмаль; іридоїди: валтрат, ацевалтрат, ізовалерилоксигідроксидигідровалтрат; фенолкарбонові кислоти та їх похідні: кавова, хлорогенова, ізохлорогенова; флавоноїди: апігенін, лютеолін, діосметин, кемпферол, кверцетин, 7-глікозид лютеоліну, 7-біозиди апігеніну, лютеоліну та діосметину; вітаміни: токоферол (вітамін Е); алкалоїди.

  • Фармакологічна дія:

    У медицині застосовують відвар кореневищ з коренями валеріани лікарської, сухий екстракт. Сировина входить до заспокійливого і шлункового зборів.Галенові препарати В.л. знижують збудливість ЦНС, регулюють серцеву діяльність, знижують АТ, виявляють спазмолітичну і слабку жовчогінну, десенсибілізувальну, глистогінну, вітрогінну дію, підсилюють секрецію залоз травного тракту; їх застосовують при хронічнихфункціональних розладах ЦНС, істерії, епілепсії, судомах, гострих збудженнях із приводу психічної травми, при легких формах неврастенії та психастенії, маніакально-депресивних станах, невралгії, нейродермітах, хронічному розладі коронарного кровообігу, для лікування та профілактики стенокардії, артеріальної гіпертензії, екстрасистолії, при пороках серця, хворобах печінки та жовчовивідних шляхів, пов’язаних з порушенням секреторної функції, клімактеричних розладах, при розумовій та фізичний перевтомі, бронхіальній астмі, запаленні легень, спазмах шлунка, кишкових коліках, діареї; у дерматології — при екземі, нейродерміті, свербінні шкіри,кропив’янці, псоріазі; у стоматології — при превалюванні нервового компонента в розвитку пародонтозу, у комплексній терапії хвороб ротової порожнини. При передозуванні препаратів валеріани лікарської можливі порушення серцевої діяльності, збудження нервової системи, головний біль, надмірна сонливість, відчуття пригніченості, зниження працездатності.Застосовують у гомеопатії та косметиці.

  • Заготівля сировини:

    Для лікувальних цілей використовують коріння і кореневища рослини. Їх заготовляють, коли підземна частина валеріани буріє — з липня пожовтень. У цей період валеріана позбавляється більшості насіння і її стебло легко відрізняється від інших, схожих рослин. Також можлива заготівля сировини ранньою весною. Кореневище підкопують і виймають із землі, очищають від ґрунту, попередньо відокремивши від стебла. Потім його промивають холодною водою. Важливо стежити за тим, щоб коріння не пробуло у воді довго, так як воно може втратити активні речовини. Зібрану сировину залишають на свіжому повітрі, щоб підв’ялити — протягом 1-2 днів. Після цього коріння сушать під навісом або в сушарці. Температура при цьому не повинна перевищувати 35-40 ℃. Сировину зберігають у щільно закритих ємностях або в паперових пакетах.

  • Користь для організму:

    Валеріана застосовується при лікуванні неврозів, безсоння, мігрені, гіпертонії та істерії, гіпертиреозу. Лікарські засоби з неї використовуються для зняття спазмів органів шлунково-кишкового тракту. Їх застосовують для поліпшення стану жінок під час припливів у клімактеричний період. Як допоміжний засіб валеріана призначається при лікуванні нейродермітів. Незважаючи на седативні властивості і здатність пригнічувати центральну нервову систему, препарати з неї не погіршують психомоторні функції.

  • Протипоказання:

    Тривале застосування ліків з валеріани може викликати побічні дії. Вони включають порушення роботи шлунково-кишкового тракту у вигляді закрепів, нудоти. Можуть настати запаморочення, депресія, сонливість, загальмованість, втрата працездатності. У деяких хворих на гіпертонію препарати з цієї рослини можуть викликати збуджений стан, провокувати тяжкі сновидіння. 
    Не можна вживати валеріану людям з підвищеною чутливістю до даного компонента, а також тим, хто страждає на депресію, пригнічений стан ЦНС. Не рекомендується приймати будь-які лікарські засоби з рослини при хронічному ентероколіті та гломерулонефритах.

  • Дія та застосування:

    Механізм дії валеріани охоплює не тільки центральну нервову систему. Через неї лікарська рослина впливає на серце, нормалізує його роботу. Речовини, що містяться у корінні рослини, нейтралізують дію кофеїну на організм, також ефірне масло рослини підсилює дію снодійних засобів. Борнеол, що міститься в препаратах з валеріани, покращує коронарний кровообіг, зменшує стрес і втому організму, стимулює травлення. При цьому заспокійливий ефект від прийому ліків на основі рослин виражається повільно і плавно, нормалізує психоемоційний фон.

  • Використання в косметології:

    За рахунок борнеолу в складі кореневищ та коренів валеріани лікарської настої та екстракти з неї мають протизапальну, антисептичну й протимікробну дію. Це дозволяє використовувати рослину в косметології для позбавлення від подразнень, підвищеної чутливості шкіри,висипань. Валеріана виступає також засобом від лупи, випадання волосся і ранньої сивини.

Препарати з валеріаною лікарською

Наші продукти, що мають у своєму складі валеріану лікарську.