Васильки справжні, або базилік (Ocimum basilicum L.) – однорічна субтропічна пряно-смакова рослина батьківщини Глухокропивові (Lamiaceae), країною походження якої є Індія та Іран. Вона була відома ще стародавніми грекам та арабам, а лікар Авіценна (Ібн–Сіна) широко використовував його під назвою «райхан» у їжу і для лікарських цілей. Васильки у промислових обсягах (для свіжого споживання, переробної галузі, фармакології) вирощують у Єгипті, Франції, Угорщині, Ізраїлі, Мексиці, Індонезії, США, Таїланді.
У нас Ви можете купити препарат, до складу якого входить сухий екстракт Васильків.
Опис:
Васильки справжні мають чотиригранне стебло до 30—80 сантиметрів густо вкрите листками. Корінь стрижневий, сильно розгалужений, розташовується в приповерхневому шарі ґрунту. Листки продовгасто-яйцеподібної форми, зверху загострені, до 5 сантиметрів, мають зубчасті краї. Стебла, листки і чашечки квітів покриті волосинками з залозами, що містять ефірну олію, яка й надає рослині аромату. Квітки розташовані на кінцях стебла у вигляді китиць по 6—10 суцвіть. Квітки зазвичай білі, чи рожеві, зрідка фіолетові. Квітне рослина влітку. Плоди сухі і під час достигання розпадаються на чотири темно-бурі горішки до 1,2—1,5 міліметра.
Є кілька різновидів васильків різного забарвлення листків та аромату. Одні мають синюваті листки та аромат, схожий на суміш духмяного перцю з чаєм, інші — коричнувато-фіолетові листки з ароматом гвоздики і м'ятою, але найпоширенішим є зелені васильки з ароматом лаврових листків з гвоздикою.
Склад:
У період бутонізації васильки накопичують найбільше аскорбінової кислоти . Під час дозрівання насіння має до 19 % жирних олій. Ці особливості треба враховувати під час заготівлі васильків як лікарської сировини.
Також васильки є джерелом ефірної олії, евгенолу та камфори . Основне накопичення ефірної олії відбувається влітку, коли рослина обростає молодими листками. В листках міститься 1,6—6 % ефірної олії, в суцвіттях 1,5—3,5 %, в стеблах до 0,3 %. Ця олія містить евгенол, метилхавікол, цинеол, ліналоол , камфору, оцимен. Наземна частина рослини також містить до 6 % дубильних речовин , глікозиди, сапоніни , мінеральні речовини, каротин, фітонциди , вітамін С, В2, РР, рутин.
Фармакологічна дія:
Трава Васильків справжніх виявляє антиспазматичну дiю при хронiчному бронхiтi з виявом бронхоспазмiв (кашель, кашлюк), долає болiпри метеоризмi i посилює серцеву діяльність при захворюваннi мiокарда (серцевого м'яза).
Препарати з вмістом екстракту Васильків справжніх призначаються для підвищення розумової та фізичної працездатності.
Базилік відомий і як лікарська рослина. Він має протисудомну, антисептичну, спазмолітичну, протизапальну та болегамуючу дію. До його складу входить камфора як збуджує центральну нервову систему і активізує роботу серця. Базилік відварюють і п'ють при хронічних захворюваннях шлунка, сечового міхура, для зниження температури, для боротьби з безсонням чи при нервовому перенапруженні.
Заготівля сировини:
Васильки збирають під час цвітіння. Використовують наземну частину рослини, яку зрізують на висоті 8—12 сантиметрів над землею. Обрізок стебла дає нові пагони, які швидко відростають, тож за сезон можна зібрати до 3 врожаїв. Зібрану траву сушать у тіні в добре провітрюваних сухих приміщеннях. Висушені листки подрібнюють. Рідше засолюють свіжу зелень васильків.
Користь для організму:
Васильки як пряність широко використовують як свіжим, так і сушеним. Колись їх називали царською травою. Уся надземна частина рослини має приємний аромат і ніжний смак.
Властивості васильків виявляються в стравах поступово — спочатку вони мають дещо гіркуватий, а згодом солодкуватий присмак. Їх додають до супів, м'ясних та овочевих страв, рибних страв, зокрема до страв із квасолі, гороху, бобів, помідорів, шпинату, квашеної капусти. Найпоживнішими васильки є свіжими. Молоді пагони дрібно ріжуть і додають у бутербродне масло, салати, сир, омлет.
Подрібнене сушене листки васильків поліпшують смак ковбас, паштетів; їх додають у перцеву суміш. Молоді гілочки і листочки використовують для ароматизації оцту, який потім годиться для салатів і білих соусів. Васильки добре поєднується з прянощами: майораном, петрушкою, коляндрою, м'ятою, естрогоном. У суміші з розмарином набувають перцевого запаху; з чабером — підсилюють гостроту страви. За його добре поєднання з помідорами васильки відомі як «томатні прянощі». В Італії зі свіжого листя готують славнозвісне пéсто. Для цього звіжозібране листя подрібнюють до однорідної маси, додають трішки часнику, кедрових горішків та солі.
Протипоказання:
Базилік категорично протипоказаний вагітним жінкам, людям, які страждають від епілепсії, після перенесеного інфаркту або інсульту. Обмежити споживання базиліка повинні люди, які хворіють на діабет, гіпертонію, тромбофлебіт, ішемічну хворобу серця.
Пов'язано це з тим, що в базиліці присутній невеликий вміст ртуті. Звичайно, з одного боку, це надає базиліку антибактеріальні властивості, а з іншого у великій кількості, може принести шкоду здоров'ю.
Дія та застосування:
Відвар використовують для зовнішньої обробки ран, виразок, екзем, дерматитів.
Ефірна олія васильків має бактерицидну дію. Рослина знімає спазмолітичні напади, корисна під час здуття живота, метеоризму тощо. Суху і свіжу траву васильків використовують також для ароматичних ванн, замість нюхального тютюну.
Базилік допомагає підвищити апетит, тим людям, у яких його немає. Так само базилік зміцнює судини і серцевий м'яз. Для нервових і неспокійних людей, базилік відмінний засіб, який впорається з цими проблемами.
У давні часи базилік застосовували при захворюванні очей і як профілактичний засіб від втоми. Ще базилік відмінний засіб для зміцнення зубів і знищення патогенних мікробів у ротовій порожнині, так і у всьому організмі. Відвар базиліка допомагає впоратися з неприємним запахом з рота.
Використання в косметології:
Освітлює, заспокоює і розгладжує, чутливу шкіру. Оптимізує метаболізм шкірних клітин і капілярний кровообіг, надає омолоджуючу дію.Усуває почервоніння, роздратування, лущення і свербіння шкіри. Укріплює, підвищує еластичність, злегка освітлює волосся, додає їм силу іблиск. Надає регенеруючу і ранозагоювальну дію, застосовується при герпетичному, вугровому, гнійничковому висипі, при запаленні нігтьового ложа (панарицій). Проявляє антизапальну і антисептичну дію, заспокоює, робить більш еластичною чутливу і подразнену шкіру, усуває сухість, лущення, очищає пори, укріплює тканини шкіри.
Наші продукти, що мають у своєму складі васильки справжні
{%#priceOld%}{%priceOld%}{%/priceOld%}{%price%}